Na czym polega czyszczenie chemiczne odzieży?
Czyszczenie chemiczne to doskonały sposób na odświeżenie ubrań uszytych z delikatnych tkanin, które nie mogą być czyszczone w klasycznym praniu wodnym. Tego typu odzież w zwykłym praniu mogłaby ulec zniszczeniu (np. stracić kolor albo swój pierwotny kształt).
Jakich ubrań nie należy poddawać klasycznemu praniu wodnemu?
Wiele ubrań nie powinno być pranych na mokro, gdyż mogłoby ono zaszkodzić delikatnej strukturze materiałów, z których zostały uszyte. Nie powinno się prać w ten sposób np.: płaszczy, garniturów, wielu sukienek, niektórych pościeli, zasłon i firan. Tkaniny, które nie tolerują lub bardzo źle znoszą tradycyjne pranie wodne to np.: jedwab, aksamit, wełna, skóra, szyfon, welwet czy wełna merynosowa. Zanim wrzucisz do bębna swojej pralki jakąkolwiek rzecz, zapoznaj się z symbolami dotyczącymi sposobu jej pielęgnacji znajdującymi się na metce. Jeżeli widnieje na niej symbol pustego kółka, ubranie to powinno być czyszczone chemicznie.
Czym charakteryzuje się czyszczenie chemiczne?
Czyszczenie chemiczne przeznaczone jest dla ubrań uszytych z wyjątkowo delikatnych tkanin. Nie powoduje uszkodzeń i nie tworzy nieestetycznych zagnieceń na takiej odzieży. Podczas czyszczenia chemicznego zamiast wody używa się rozpuszczalnika, który idealnie usuwa wszelkie zabrudzenia z wrażliwych tkanin. Z tego powodu czyszczenie chemiczne bywa też nazywane praniem na sucho.
Jak przebiega proces czyszczenia chemicznego?
1. Zabezpieczenie ubrań zakwalifikowanych do czyszczenia chemicznego, żeby nie zostały podczas niego uszkodzone.
2. Włożenie zabezpieczonych ubrań do hermetycznego agregatu.
3. Nastawienie stosownego programu.
4. Wstępne czyszczenie przy użyciu rozpuszczalnika, podczas którego znikają najbardziej uporczywe zabrudzenia.
5. Pranie właściwe, które doskonale usuwa wszystkie inne plamy i zanieczyszczenia.
6. Odwirowanie i suszenie polegające na wykropleniu odparowanego rozpuszczalnika z tkanin.
7. Wyjęcie ubrań z agregatu.
8. Prasowanie.